ورزشهای درون بریس میلواکی

maxresdefault.jpg

ورزشهای درون بریس میلواکی

ورزش جزء مهمي از درمان غير جراحي اسكوليوز مي باشد. ورزش به تنهايي سبب اصلاح انحراف نمي شود، حتي نمي تواند جلوي پيشرفت انحراف را بگيرد. اما از طرف ديگر اگر ورزش نكنيد، بريس نقشي ندارد، يا نقش آن ماندگار نخواهد بود. شما بايد عضلاتي كه در مدت استفاده از بريس از آنها استفاده نمي كنيد را تقويت كنيد تا وقتي بريس را كنار گذاشتيد، عضلات بتوانند ثبات ستون فقرات شما را تامين كنند.

دو گروه ورزش وجود دارد، گروه اول ورزش هاي درون بريس است و گروه دوم ورزش هاي بدون بريس.

لازمست که انجام هر كدام از اين دو گروه ورزش يك ساعت بطول انجامد و بهتر است بين اين دو گروه ورزش 8 ساعت فاصله باشد. يك فيزيوتراپ مجرب مي تواند به شما ورزشها را آموزش دهد و تضمين كننده آن باشد كه شما ورزشها را صحيح انجام مي دهيد. خصوصا اگر انحراف ستون فقرات شما شديد مي باشد، استفاده از راهنمائي يك فيزيوتراپ توصيه مي شود. اما جزوات و فيلم هایي نيز وجود دارد كه مي تواند به شما كمك كند تا اين ورزشها را خودتان انجام دهيد.

جزوه حاضر نيزبا هدف آموزش ورزش هاي درون بريس تهيه شده است. اما ضمن توصيه به دقت در انجام ورزشها، پيشنهاد مي گردد كه هنگام ترديد در نحوه انجام ورزش حتما با يك فيزيوتراپ يا اين مركز مشاوره نمائيد.

 • اگرشما دارای اسکولیوز نیستید (خم شدگی جانبی ستون فقرات) و تنها کایفوز دارید (خم شدگی به جلو)، فقط  ورزشهای 1، 2، 5 و 6 را انجام دهید.

  ۱. روي چهارپايه كوتاهي بشينيد، دستها را روي سر بگذاريد، سعي كنيد ستون فقرات را به نحوي خم كنيد كه از فشار پدها دور شويد (ستون فقرات به وضعيت برعكس انحرافي که وجود دارد دربيايد). اين وضعيت را به مدت لازم براي كشيدن پنج نفس عميق حفظ كنيد. پس از كشيدن پنج نفس عميق به سراغ ورزش دوم برويد.

  ۲. دو دست را روي لگن بگذاريد و خود را به بالا بكشيد، سعي كنيد كه از فشار پدها فرار كنيد، در همان حالت پنج نفس عميق ديگر بكشيد.

  بريس شما پدي دارد كه به شكل حرف L بوده و پشت قفسه سينه شما قرار گرفته است. آن پد در هر سمتي كه هست، دست سمت مقابل را بالا برده و بالاي بريس را با آن بگيريد، دست سمت پد را به روي لگن بگذاريد، با هر دو دست بريس را فشار دهيد و در همان حالت نفس عميق بكشيد. تنفس عميق را پنج بار تكرار كنيد.

 • دست سمت مقابل پد روي لگن بگذاريد و با دست مقابل مچ آن دست را بگيريد. حالا در حاليكه لگن را به پائين فشار مي دهيد، سر را به بالا بكشيد و در همان حالت پنج نفس عميق بكشيد.

 • به روي زمين چهار زانو بنشينيد، دو ميله يا دو چوب را به حالتي كه در تصوير مي بينيد در دست نگه داريد، در حاليكه با فشار دست ها خود را به سمت بالا مي كشيد، پنج نفس عميق بكشيد.

 • بصورت پشت به تخت بخوابید، زانو ها را خم کنید و دستها را دو طرف سر قرار دهید، حالا به پاها فشار بیاورید تا باسن از روی تخت بلند شود، این وضعیت را حفظ کنید و در همان حالت پنج نفس عمیق بکشید. پس از پایان این تمرین به آرامی تنه را به روی تخت برگردانید تا به بریس آسیبی وارد نشود.

 • اینبار تمرین فوق را انجام دهید تنها با این تفاوت که زانوهایتان صاف باشد.

  شنا رفتن در درون بریس سخت تر از شنا رفتن معمولی است، چون وزن بریس نیز به بدن شما اضافه شده است. بنابراین از یک تا دو شنا در روز شروع کنید و سعی کنید هر جلسه تعداد شناهایی که می روید را اضافه کنید. اگر در ابتدا برایتان شنا رفتن مقدور نبود می توانید از فردی کمک بگیرید یا آنکه زانو ها را روی زمین بگذارید که انجام شنا را بسیار ساده می کند.

 • به حالتی که شکم شما به ست تخت باشد دراز بکشید. اگر قسمتهایی از بریس بدن شما را  آزار می دهد با پارچه های تا شده آن قسمتها را بپوشانید. سعی کنید سر و گردن را از تخت جدا کنید و در فاصله حدود ده سانتیمتر از تخت نگه دارید. در این حالت به تعدادی که می توانید نفس عمیق بکشید. اگر در این تمرین مهارت پیدا کردید، فردی می توانید با فشار دادن پشت شما مقاومتی ایجاد کند که سبب گردد شما بیشتر تلاش کنید.
 • با دو دست حلقه گردنی بریس را گرفته و سعی کنید خود را بالا بکشید. در حالی که حداکثر کشش اعمال شده است پنج نفس عمیق بکشید.

مرکز ارتوپدی فنی کامیاب صمیمانه آرزو می نماید که تلاش شما بهترین نتایج را در پی داشته باشد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین مقالات

FooterDr

دکتر مجتبی کامیاب
گروه ارتوز و پروتز
دانشیار ارتوز و پروتز
دانشگاه علوم پزشکی ایران

کلیه حقوق این سایت مربوط به دکتر مجتبی کامیاب © می باشد.