flat-foot.jpg

صافی کف پا چیست؟

صافی کف پا به معنای کاهش قوس طولی کف پا می باشد. این عارضه يكي از شايع ‌ترين مشكلات مربوط به پا است كه از هر ده نفر سه نفر با آن دست به گريبان هستند و گاهي بدون ‌آن كه از اين مشكل خبر داشته باشند، سال ‌ها با آن زندگي مي‌ كنند.

صافی کف پا چه مشکلی ایجاد می کند؟

از آنجایی که صافی کف پا برروی نحوه قرار گیری سایر استخوان‌های بدن اثر می‌گذارد، می‌تواند منجر به بروز درد در مچ پا، زانوها، لگن و کمر شود و معمولا افراد دارای صافی کف پا در روزهایی که فعالیت زیاد دارند این دردها را تجربه می نمایند. همین تغییر در نحوه قرارگیری استخوانها در دراز مدت می تواند سبب ایجاد مشکلاتی از جمله آرتروز زودرس گردد.
راه رفتن افراد دارای صافی کف پا به نظر متفاوت می آید که گاهی از آن به عنوان بدشکلی راه رفتن یاد می شود. خستگی زودرس نیز از عوارض شایع صافی کف پا می باشد.

از كجا بفهميم كه كف پايمان صاف است؟

قبل از پرداختن به روش های تشخیص صافی کف پا ذکر دو نکته ضروری است:
• تشخیص قطعی باید توسط پزشک معالج شما انجام شود و اگر شما یک یا چند مورد از علامت های زیر را دارا می باشید لازمست که برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه نمایید.
• قبل از 5 سالگی صافی کف پا نیاز به درمان ندارد.
یکی از روش های تشخیص عبارتست از بررسی اثر کف پا مثلا زمانیکه با کف پای خیس راه می رویم. در تصویر بالا اثر پای سالم دیده می شود در حالیکه در تصویر پایین فرد دارای صافی کف پا بوده است.

روش دوم تشخیص می تواند بر اساس کفش های استفاده شده صورت بگیرد. كفش‌های خود را روي ميزي صاف قرار دهيد و از پشت به آن ها نگاه كنيد. كف پاي صاف باعث خوردگي قسمت داخلي پاشنه پا مي ‌شود. صافي كف پا همچنين باعث مي‌ شود قسمت بالايي كفش به سمت داخل پاشنه خميده شود.

روش سوم تشخیص توجه به چرخش مچ پا می باشد. در فرد دارای صافی کف پا وقتی از پشت به پا نگاه می کنیم مچ پا به خارج چرخیده است. همانطور که در تصویر زیر می بینید، پای چپ بیمار دارای صافی کف پا می باشد.

آیا صافی کف پا قابل درمان است؟

درمان در صافی کف پا به معنای ایجاد قوس کف پا نمی باشد. به این مفهوم که استفاده از کفی یا کفش طبی باعث تشکیل دائمی قوس کف پا نمی گردد، بلکه استفاده از کفی مناسب سبب می شود که در زمان استفاده از آن کفی، قوس به شکل طبیعی برگشته و لذا از اعمال نیروهای مخرب جلوگیری بعمل آید. مثال مناسب در این زمینه می تواند عینک باشد. استفاده از عینک سبب می گردد که در زمان استفاده از عینک بهتر ببینیم اما سبب نمی شود که مدتی استفاده از عینک نیاز ما به عینک را مرتفع سازد.

چه درمان هایی برای صافی کف پا وجود دارد؟

درمان های متفاوتی برای صافی کف پا وجود دارد که انتخاب نوع درمان توسط پزشک براساس شدت صافی کف پای شما و سایر شرایط صورت می پذیرد. متداول ترین نوع درمان استفاده از کفی می باشد که فقط در موارد خفیف می تواند از پیش ساخته شده باشد ولی در اکثر موارد باید بصورت اختصاصی برای پای شما (معمولا با روش قالبگیری) تهیه گردد.

در مورد کفش طبی نیز باید دقت شود که بسیاری از کفش هایی که با نام کفش طبی در فروشگاه ها عرضه می گردند برای شما مناسب نیستند و اساسا کفشی طبی است که بطور اختصاصی مناسب با مشکل شما و بر پایه اندازه های پای شما تهیه گردد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین مقالات

FooterDr

دکتر مجتبی کامیاب
گروه ارتوز و پروتز
دانشیار ارتوز و پروتز
دانشگاه علوم پزشکی ایران

کلیه حقوق این سایت مربوط به دکتر مجتبی کامیاب © می باشد.