شروع استفاده از بریس میلواکی

c6673dca-c03a-4ebb-b2b3-981ca607a02a.jpg

بریس شما ممکن است که در ابتدا چندان راحت نباشد. برای ساعتی دراز بکشید، این کار را می توانید چند بار در روز تکرار كنيد، اما بریس را از بدن خارج ننمائید. یک زیرانداز نرم و ضخیم باعث می شود شما راحت تر باشید. یک بالش کوچک و نسبتا محکم هم به راحتی شما کمک می کند. شما می توانید به جای بالش از یک حوله  که تا شده یا لوله شده استفاده کنید. بالش شما باید هم زیر سر شما قرار بگیرد و هم زیر حلقه گردنی. در صورتیکه همچنان ناراحتی شما برطرف نشد بین بارهای پشتی بریس و بدن خودتان نیز می توانید حوله یا پارچه ای قرار دهید. به هر حال همه می دانند که در شبهای اول استفاده از بریس راحت نیست. سعی کنید با همکاری خودتان این چند شب را راحت تر پشت سر بگذارید تا  به دوراني برسيد كه استفاده از بريس راحت تر است. هنگام روز چند بار حالت هاي مختلف محل قرار دادن بالش و حالت خوابيدن را امتحان كنيد تا وقتي شب آمد بهترين حالت را براي خواب انتخاب كنيد.

هنگام ورود به اتومبيل، زانوهايتان را خم كنيد و اول سر خود را وارد كنيد.

هنگاميكه روي صندلي مي نشينيد، سعي كنيد كه زانوها از لگن پائين تر باشد، اگر قرار است براي مدت طولاني در ماشين باشيد، سعي كنيد به روي صندلي عقب دراز بكشيد.

هميشه صندلي محكمي را انتخاب كنيد كه بهتر است دسته دار باشد، صندلي بلندتر براي شما راحت تر خواهد بود. اگر تمام صندلي هايي كه در اختيار داريد كوتاه هستند، مي توانيد با اضافه كردن يك بالش محكم به ارتفاع صندلي اضافه كنيد.

زمانيكه بريس به طور مناسب پوشيده شده است، بايد بين بخش پلاستيكي كه زير چانه شما قرار گرفته و چانه شما حداقل يك سانتيمتر فاصله باشد. اين فاصله به شما اجازه مي دهد كه به راحتي غذا بخوريد يا صحبت كنيد بدون آنكه زير چانه شما آزرده شود. هنگام نشستن يا خوابيدن اين فاصله از بين رفته و زير چانه شما با قطعه اي كه در زير آن قرار گرفته تماس پيدا مي كند، اما فشار زيادي نخواهد داشت. اگر قطعه پلاستيكي به چانه شما فشار وارد مي كند به احتمال زياد بريس به سمت بالا جابجا شده و لازمست كه دوباره آنرا به سر جاي خود ببنديد. اما اگر بريس جابجا نشده بود شما بايد براي تنظيم مجدد بريس به يك مركز ارتوپدي فني (ترجيحا مركزي كه بريس را براي شما ساخته است) مراجعه كنيد.

گاهي احساس مي كنيد كه مي توانيد چانه خود را به روي قطعه پلاستيكي زير آن تكيه داده و استراحت كنيد. سعي كنيد از اين كار اجتناب كنيد. سعي كنيد اين بريس نباشد كه شما را راست نگه داشته است، بلكه شما خودتان در درون بريس صاف بايستيد. بهترين روش براي انجام اينكار آنست كه سعي كنيد از فشار پدهاي بريس فرار كنيد. به عبارت ديگر، سعي كنيد به نحوي شكل بدن خودتان را تغيير دهيد كه بجز پد پس سر (كه بايد هميشه با پس سر شما تماس داشته باشد) تماس هيچ نقطه از بريس را با بدن خودتان احساس نكنيد.

هر موقع احساس خستگي كرديد ورزشهايتان را انجام دهيد.

سعي كنيد حالت نشستن خود را هر چند دقيقه يكبار تغيير دهيد تا نقاطي كه تحت فشار هستند تغيير كنند. با اين حال نقاطي به روي پوست شما در اثر فشار طولاني مدت  تغيير رنگ خواهند داد (خصوصا در محل فشار پدهاي ارتز). بطور مرتب (حداقل هر شب) اين نقاط را با كيسه يخ و يا با الكل ماساژ‍ دهيد. اگر به جز محل پدها نقاط ديگري از بدن شما تحت فشار است و حالت پوست آن تغيير كرده و يا زخم شده است لازمست كه مركز ارتوپدي فني سازنده بريس را در جريان قرار دهيد.

بريس را بايد حتما بطور روزانه با آب ولرم و صابون (يا صابون مايع) تميز نمائيد. خصوصا در آب و هواي گرم اهميت تميز كردن بريس افزايش مي يابد. قسمت هاي پلاستيكي بريس قابل شستشو مي باشد اما درصورت رسيدن آب به قسمتهاي چرمي بايد دقت كنيد و در صورت خيس شدن آنها را سريعا خشك نمائيد. پس از شستن بهتر است كه يكبار نيز بريس را با الكل طبي تميز نمائيد (دستمال آغشته به الكل را به قسمتهاي مختلف بريس بزنيد) و در نهايت به قسمتهايي از بريس كه با بدن در تماس است پودر تالك (پودر بچه) بزنيد.

سعي كنيد با بريس تان دوست شويد، خيلي از استفاده كنندگان از بريس، دوستي خود را با تزئين بريس (پوشاندن قسمتهاي مختلف با پارچه هاي رنگي، نقاشي بر آن، اضافه نمودن برچسب و …) شروع كرده اند. شما هم شايد بخواهيد از اين گروه باشيد.

هميشه زير بريس يك لباس (زير پيراهني يا تي شرت) نازك و نخي بپوشيد (مطابق شكل)، اين لباس لازمست كه تنگ باشد، چرا كه در صورت گشاد بودن چروك هاي آن در زير بريس پوست شما را خواهد آزرد. اين لباس بايد بطور روزانه تعويض، شستشو و در آفتاب خشك شود.

شما به تدريج درخواهيد يافت كه كمربند لگني فقط در صورتي راحت مي باشد كه در جاي خود محكم بسته شود، پس در مواقعي كه از پوشيدن بريس خسته شده ايد از شل كردن بندهاي آن خودداري كنيد. شل كردن بندها اين عيب را نيز دارد كه سبب مي گردد بريس بيشتر روي بدن شما جابجا شود و به آزردگي گردن شما منتهي گردد. با اين وجود پس از يك وعده غذاي سنگين مي توانيد براي نيم ساعت بندها را آزاد كنيد و دراز بكشيد.

سعي كنيد استفاده از بريس سبب كاهش فعاليت شما نشود، حتي فعاليت هاي خود را افزايش دهيد، چراكه تلفيق بريس با فعاليت فيزيكي مي باشد كه سبب اثربخشي بريس مي شود.

پس از آنكه شما چهارده روز از بريس استفاده كرده ايد، تقريبا سختي هاي ابتداي استفاده از بريس را پشت سر گذاشته ايد و به بريس عادت كرده ايد. در اين زمان لازمست كه با تهيه عكس راديوگرافي مناسب (ايستاده در درون بريس) به پزشك متخصص تجويزكننده بريس مراجعه نمائيد. عكس راديوگرافي بهترين و دقيق ترين روش كنترل دقت بريس مي باشد، اما لازمست كه دقت كنيد كه در لحظه اي كه عكس تهيه مي شود، بريس حتما در جاي درست خود قرار گرفته است. در اين مرحله، پزشك تجويز كننده بريس با بررسي عكس تعيين خواهد نمود كه چه تغييراتي لازمست كه در بريس انجام شود تا بريس به بهترين وجه نياز شما را برآورده سازد.

اگر شما فعال باشيد متوجه مي شويد كه برخي از پرچها و اتصالات بريس بعد از مدتي (گاهي هر دو تا سه روز يكبار) شل مي شوند، براي محكم نمودن مجدد آنها به مركز ارتوپدي فني سازنده بريس مراجعه نمائيد يا اگر ساكن شهرستان مي باشيد، ممكن است كه در شهر خودتان مركزي باشد كه براي اينگونه تغييرات بتوانيد به آنجا مراجعه كنيد (گرچه بايد آن مركز مورد تائيد مركز سازنده بريس شما باشد و به جز محكم نمودن پرچها هيچ تغيير ديگري بر بريس اعمال ننمايند). به هر حال هيچگاه بريس را بدون هماهنگي با مركز ارتوپدي فني سازنده بريس تغيير ندهيد.

در هنگام پوشيدن بريس وقتي مي خواهيد به سمتي نگاه كنيد، سعي كنيد از چرخاندن سر اجتناب كنيد و بجاي آن كل بدن را بچرخانيد. شايد كمي تمرين لازم باشد تا در اين زمينه تبحر پيدا كنيد.

براي مطالعه در منزل حالت راحتي را پيدا كنيد، يك راه اينست كه به روي پشت دراز بكشيد و كتاب را روبروي صورت خودتان نگه داريد. راه ديگر آنست كه به روي شكم بخوابيد و به نحوي سرتان را از لبه تخت بيرون نگه داريد كه با گذاشتن كتاب به روي زمين بتوانيد آنرا مطالعه كنيد.

اگر روي ميز مطالعه مي كنيد بهتر است كه ميز شيبدار باشد، يعني زير پايه هاي جلويي ميز چند كتاب بگذاريد تا ميز به سمت شما شيب پيدا كند. مي توانيد از فروشگاه هاي لوازم تحرير تخته رسم شيبدار تهيه كنيد و از همان تخته هم در محل تحصيل خود استفاده كنيد و هم در منزل. به هر حال ابتكار شما و نيت شما براي حل مشكلات بيش از ساير مواقع زندگيتان به شما كمك خواهد كرد.

مركز ارتوپدي فني كامياب آرزو ي به ثمر نشستن تلاشهاي شما را دارد.

 


1 دیدگاه

  • دکتر مجتبی کامیاب

    27 خرداد, 1399 در 14:06

    خیلی ممنون بابت مطالب مفیدتون.

    پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین مقالات

FooterDr

دکتر مجتبی کامیاب
گروه ارتوز و پروتز
دانشیار ارتوز و پروتز
دانشگاه علوم پزشکی ایران

کلیه حقوق این سایت مربوط به دکتر مجتبی کامیاب © می باشد.