بریس میلواکی جدید

scoliosisthu.jpg

اسکولیوز به معنای انحراف جانبی ستون فقرات می باشد. وقتی از عقب به ستون فقرات نگاه می کنیم، مهره های ستون فقرات باید در یک خط صاف قرار داشته باشند. اگر ستون فقرات به سمت چپ، راست و یا هر دو منحرف شده باشد اسکولیوزاتفاق افتاده است. حدود 5 نفر از هر یکصد نوجوان 10 تا 16 سال به اسکولیوز مبتلا می شوند.

با وجود نظریه های مختلف، همچنان هیچ دلیل ثابت شده ای برای این مشکل وجود ندارد. بزرگترین خصوصیات اسکولیوز، پیشرونده بودن آن می باشد. یعنی اسکولیوز اگر بدون درمان باقی بماند، خصوصا در سنین جهش رشدی، ممکن است که پیشرفت نماید. از عوارض اسکولیوز می توان به بدشکلی تنه، کوتاهی قد و کاهش کارآیی تنفسی اشاره کرد.

درمان اسکولیوز چیست؟

هدف درمانی در تدبیر اسکولیوز پیشرونده عبارتست از جلوگیری از پیشرفت اسکولیوز. اما بسته به سن، شدت انحراف، سن بیمار، موقعیت انحراف، و عوامل متعدد دیگر درمان ممکن است به تحت نظر بودن خاتمه یابد و یا در موارد شدید منجر به جراحی ستون فقرات شود. در این بین استفاده از بریس یک روش شناخته شده برای جلوگیری از پیشرفت اسکولیوز می باشد که تنها برای گروهی از بیماران کاربرد دارد. تعیین نوع درمان به عهده پزشک متخصصی است که مسئولیت درمان شما را بر عهده دارد و پیروی از انتخاب پزشک به نفع شماست.

بریس میلواکی چیست؟

بریس میلواکی یک وسیله ارتوپدی است که برای جلوگیری از پیشرفت اسکولیوز در نوجوانان که رشد استخوانی آنها تکمیل نشده است، با در نظر گرفتن معیارهای مختلف قابل تجویز است.

این ارتوز از یک بخش گردنی، یک بخش لگنی و سه میله آلومینیومی که این دو بخش را به هم متصل می نمایند تشکیل شده است و با توجه به نیازهای خاص هر بیمار ضمائمی به آن اضافه می گردد. 

پوشیدن بریس به چه مدت ادامه می یابد؟

استفاده از بریس طولانی و تقریبا تمام وقت است. معمولا پوشیدن بریس تا پایان سن رشد ادامه می یابد، پزشک متخصصی که مسئولیت هدایت درمان شما را به عهده دارد، شما را از زمان مناسب برای کنار گذاشتن بریس آگاه می سازد، اما تا آن زمان لازم است که بریس برای مدت 23 ساعت در شبانه روز پوشیده شود.

آیا پوشیدن بریس سبب اصلاح انحراف می شود؟

خیر، هدف از پوشیدن بریس جلوگیری از پیشرفت انحراف است اما در مدت استفاده از بریس، مشروط بر استفاده صحیح کمی اصلاح اتفاق می افتد. این اصلاح تنها در صورتی حفظ خواهد شد که ورزش هایی که به شما توصیه شده را در حین استفاده از بریس انجام داده باشید. در غیر اینصورت اصلاح به دست آمده، پس از کنار گذاشتن بریس به تدریج از دست خواهد رفت.

در هر حال اثر بخش بودن بریس به برآورده شدن جمیع عوامل ذیل بستگی دارد:

  • تجویز مناسب،

  • طراحی و ساخت دقیق بریس،

  • استفاده کامل از بریس (23 ساعت در شبانه روز)،

  • انجام ورزش ها با بریس و بدون بریس (به جزوه های مرتبط مراجعه نمائید)،

  • مراجعه منظم به پزشک متخصص مسئول درمان (معمولا هر دو ماه)،

  • مراجعه منظم به مرکز ارتوپدی فنی جهت تنظیم بریس.

  بریس را کجا می سازند؟

بریس در مراکز ارتوپدی فنی بصورت اختصاصی برای شما تهیه می شود، (با قالبگیری و اندازه گیری از بدن شما)، بیش از یکصد و پنجاه مرکز ارتوپدی فنی در ایران وجود دارند که همگی مجاز به ساخت این وسیله می باشند، اما پزشک متخصص بنا به نیاز شما یک یا چند مرکز را به شما توصیه می نماید که بهتر است به این مراکز مراجعه نمائید.

هنگام مراجعه به مرکز ارتوپدی فنی ، کلیشه رادیوگرافی و نسخه پزشک را به همراه داشته باشید. در اولین مراجعه ارزیابی و قالبگیری صورت می گیرد که حداقل یک ساعت و نیم زمان نیاز دارد. در ادامه مراحل ساخت بریس لازمست که شما سه دفعه دیگر به مرکز ارتوپدی فنی مراجعه نمائید و در کل ساخت بریس حدود ده روز زمان نیاز دارد.

چگونه می توان 23 ساعت در شبانه روز را درون بریس میلواکی تحمل کرد؟

احساس شما در اولین مواجهه با بریس قابل درک است. همه می دانیم که پوشیدن بریس سخت است اما برای سلامت شما و برای اجتناب از جراحی لازمست که با جدیت پوشیدن آن را دنبال کنید. تجربه افرادی که از بریس استفاده کرده اند حاکی از آنست که به زودی شما به بریس عادت خواهید کرد و تحمل آن به مراتب راحت تر از آن خواهد بود که تصور می کرده اید.

مرکز ارتوپدی فنی کامیاب ثمربخش بودن درمان شما را آرزو دارد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین مقالات

FooterDr

دکتر مجتبی کامیاب
گروه ارتوز و پروتز
دانشیار ارتوز و پروتز
دانشگاه علوم پزشکی ایران

کلیه حقوق این سایت مربوط به دکتر مجتبی کامیاب © می باشد.